پیتزا مارگاریتا

پیتزا مارگاریتا 
margherita

مواد تشکیل دهنده 

برای تهیه این پیتزا از ریحان ، گوجه فرنگی ، آرد 00 ایتالیایی ، روغن زیتون و پنیر موزرلا استفاده میشود


 
                             
 

برسی اجمالی

پیتزا مارگاریتا از انواع پیتزا ایتالیایی است که در سال 1889 نامگذاری شد، ملکه مارگریتا ساووی از ناپل بازدید کرد و در آنجا این پیتزا را توسط سر آشپزی به نام اسپوزیتو سرو شد و به خاطر علاقه شدید ملکه به این پیتزا ، مارگاریتا نام گذاری شد .
پیتزا مارگاریتا از محبوبیت ویژه در جهان برخوردار است و این روز ها در ایران نیز طرفداران زیادی دارد.
جالب است بدانید این پیتزا به تقلید از پرچم ایتالیا تهیه شده است و رنگ های به کار رقته در این پیتزا دقیقا مشابه با رنگ پیتزا ایتالیا است ، اگر گیاهخوار هستید یا ترجیح می دهید در پیتزا از مواد گوشتی استفاده نشود ، این پیتزا بهترین گزینه است

 
دستور آشپزی


مقدمه
 

یک پیتزای واقعی مارگریتا با خمیر نان ساده که متشکل از آرد، مخمر، نمک و آب است درست میشود و رویه ای از گوجه فرنگی تازه و پوست کنده ، پنیر موزارلا ، نمک ، روغن زیتون و برگ های ریحان درست می شود.خمیر فقط باید با دست شکل بگیرد. پس از شکل گیری ، دیسک خمیر نباید بیش از 35 سانتیمتر باشد و باید لبه بیرونی 1-2 سانتی متری  برجسته داشته باشد که به آن کورنیکیون نیز می گویند و مرکز خمیر باید حدود 0.3 سانتی متر  ضخامت داشته باشد. به طور سنتی ، پیتزا مارگریتا در فر هیزمی یا سنگی به مدت بیش از 60 تا 90 ثانیه پخته می شود. نتیجه نهایی باید یک پیتزای نرم و معطر، بدون لکه های سیاه باشد، که بدون پارگی تا شود. موزارلا باید آب شده باشد و برگ های ریحان تیره شده باشد اما نسوخته باشد.


دستور پخت مختصر 

1.درست کردن خمیرمرحله 1/3

مخمر را به آب اضافه کرده و حل کنید. بلافاصله مقداری از آرد را به آب اضافه کرده و مخلوط کنید. آرد باقی مانده را به صورت دسته ای اضافه کنید و میزان آرد را اندازه بگیرید،آخرین چیزی که به خمیر اضافه میکنید نمک است و این مهمترین بخش تهیه خمیر ناپولی است زیرا نمک مخمر را از بین می برد و فعال نمی شود و مخمر مرده بلند نمی شود و خمیر متراکمی درست می کند.
 مرحله 2/3

حداقل 15 تا 20 دقیقه ورز دهید،که کمی چسبنده روی دست باشد،کناره های کاسه را با دست جمع کنید و آن را با هم مخلوط کنید، تا زمانی که قوام ایده آلی به دست آید.مرحله 3/3

آن را به شکل توپ در آورید، سپس کمی با آرد بپوشانید تا هنگام بالا آمدن رطوبت از دست نرود.

 
2.تخمیر خمیر


مرحله 1/3

خمیر را در یک کاسه بزرگ قرار دهید، سپس روی آن را با پارچه ای بپوشانید و به مدت دو ساعت در جای گرم نگهداری کنید.

 مرحله 2/3

پس از گذشت دو ساعت، خمیر را به شکل توپ هایی به وزن 200 یا 280 گرم ، بسته به اندازه پیتزایی که در حال درست کردن هستید، شکل دهید - 22-24 سانتی متر یا 28-35 سانتی متر.
 مرحله 3/3
وقتی توپ ها را شکل دادید، همه آنها را در یک بشقاب قرار دهید و روی آنها را با یک پارچه مرطوب بپوشانید و بگذارید حداقل شش ساعت ثابت شوند،البته ما بخاطر سریع بودن کار این استراحت رو انجام نمیدیم . شما هم اگه وقت اینکار رو نداشتید میتونید حذف کنید این مرحله رو .

3.شکل دادن به خمیر

مرحله 1/3

یک گلوله از خمیر را بردارید و روی سطح کمی آرد پاشی شده قرار دهید.
مرحله 2/3

با فشار دادن روی گلوله خمیر با انگشتان شست، از مرکز شروع کنید و به سمت لبه ها بروید، به صورت دیسکی در آورید و خمیر را چندین بار برگردانید.


نکته ای که باید همیشه هنگام تهیه خمیر پیتزا به خاطر بسپارید این است که هرگز آن را با چرخاندن صاف نکنید زیرا تمام حباب ها را از خمیر بیرون خواهد زد. در عوض ، باید آن را فقط با دستان خود به شکل و اندازه دلخواه بکشید.مرحله 3/3

در نتیجه این عمل ، شما باید به دیسکی برسید که حدود 1-2 سانتی متر لبه برجسته دارد و مرکز آن باید تقریباً 0.3 سانتی متر ضخامت داشته باشد.
 

 

4.تاپینگ

مهم ترین قسمت تاپینگ این است که تمام مواد برش خورده و آماده باشند.پنیر رنده شده یا ورقه شده باشد.زمانی که خمیر کشیده شد ، هنگام چیدن آن باید سریع انجام شود .

هر چه خمیر بیشتر روی سینی پیتزا بماند ، بیشتر گرم می شود و احتمال چسبندگی آن بیشتر می شود. بنابراین پس از آماده شدن خمیر سریع مواد را اضافه کنید .

مرحله 1/3

 ابتدا گوجه‌فرنگی‌های خرد شده مایع شده را در مرکز پیتزا قرار دهید، سپس با قاشق آن‌ها را به‌جز لبه ها ، به همه جای خمیر به‌صورت مارپیچ پهن کنید.
 مرحله 2/3

در مرحله بعد، موزارلا یا فیور دی لاته را به طور مساوی روی سطح بپاشید و سپس، پنیر سفت رنده شده بپاشید.

مرحله 3/3

 در آخر چند برگ ریحان را روی آن قرار دهید ، روغن زیتون خالص را بپاشید،باید به صورت دورانی و از مرکز به سمت خارج شروع کنید.

 
5.پخت

مرحله 1/3

پیتزا را روی سینی پیتزا قرار دهید و سپس آن را با یک حرکت سریع مچ در فر سنگی قرار دهید تا رویه در جای خود بماند.


مرحله 2/3

به مدت 60 تا 90 ثانیه در فر سنگی با دمای حدود 400 درجه سانتیگراد بپزید و با بلند کردن لبه های پیتزا پخت را بررسی کنید.


مرحله 3/3

پیتزا باید در حین پخت چرخانده شود، اما در همان منطقه پخت نگهداری شود، تا هر قسمت به طور یکنواخت پخته شود.
6.در آخر

 

پیتزای تمام شده باید سس گوجه فرنگی غلیظی داشته باشد، با برگ های موزارلا و ریحان آب شده که قهوه ای شده اند اما نسوخته ان

 

دستور پخت کامل درست کردن خمیردر حالت ایده آل، خمیر فقط با آرد، مخمر، نمک و آب درست می شود، باید شب قبل یا صبح درست شود تا زمان کافی برای تخمیر داشته باشد. به طور سنتی از آرد 00 ایتالیایی استفاده می شود که مشابه آرد همه منظوره است.ابتدا مقداری از آرد را به آب اضافه کنید و سپس بقیه آرد را به صورت دسته ای اضافه کنید تا خمیری صاف و شلی به دست آید. در هر صورت تماس مخمر و نمک نباید بیشتر از پنج دقیقه باشد. خمیر را باید برای مدت طولانی ورز دهید تا یکدست شود و دیگر چسبناک نباشد، حدود 15-20 دقیقه، اگر با دست هم بزنید 

تخمیر خمیر 

خمیر باید دو بار ور بیاید، حداقل به مدت 8 ساعت - اولی 2 ساعت و دومی 6 ساعت. با این حال، افزایش دوم می تواند تا 16 ساعت طول بکشد، به طور ایده آل در دمای 23 درجه سانتی گراد، یا در یخچال، که در مجموع معادل 18 ساعت تخمیر است. اگر خمیر در یخچال نگهداری می شود، قبل از شروع فرم دادن باید به دمای اتاق برسد. قبل از افزایش دوم، خمیر باید بسته به اندازه پیتزایی که در حال درست کردن هستید، به توپ های تقریباً 200 تا 280 گرمی تقسیم شود. یا عرض 28-35 سانتی متر . گلوله های خمیر باید با پارچه مرطوب پوشیده شوند تا خشک نشوند.

شکل دادن به خمیر

خمیر باید در دمای اتاق باشد، برای شکل دادن خمیر فقط با دست استفاده کنید. ابتدا باید گلوله خمیری را جدا کرده و روی سطح کار که کمی آرد پاشی شده قرار دهید. سپس آن را فقط با انگشتان فشار دهید، از مرکز به سمت بیرون کار و چندین بار آن را برگردانید. نتیجه باید یک دیسک خمیر با لبه بیرونی برجسته، تقریباً 1-2 سانتی متر و مرکز تنها 0.3 سانتی متر  ضخامت باشد. دیسک نباید بیش از 35 سانتی متر باشد، اما می توان آن را کوچکتر کرد اما قطر آن کمتر از 22 سانتی متر نباید باشد.

گوجه فرنگی 

شما میتوانید از گوجه فرنگی پوست کنده شده ، کنسرو شده وحتی رب گوجه فرنگی استفاده کنید ، اگر از گوجه فرنگی پوست گرفته استفاده می کنید، باید آنها را صاف کنید، نمک بزنید و در مخلوطی له کنید. زمانی که از انواع تازه استفاده می شود، پس از چیدن گوجه فرنگی روی پیتزا، قبل از افزودن موزارلا، نمک به آن اضافه می شود. مقدار نمک اضافه شده به گوجه فرنگی حدود 10-12 گرم درهر کیلو گوجه فرنگی است. اگر می‌خواهید پوست گوجه‌ها را در خانه بکنید، ابتدا یک برش در ته هر کدام ایجاد کنید و مدت کوتاهی آن‌ها را در آب جوش فرو کنید، سپس آن‌ها را در آب سرد قرار دهید و پوست آن‌ها را جدا کنید.

موزارلا

می توانید از پنیر موزارلا یا فیور دی لاته استفاده کنید.هر دو باید قبل از استفاده در یخچال نگهداری شوند تا قبل از افزودن به رویه،کمی خشک شوند،زیرا پنیر مرطوب باعث میشود خمیر نرم شود. پنیر را با چاقو به نوارها برش داده شده تبدیل کنید.مراقب باشید که پنیر را خیلی نازک یا ضخیم نکنید چون اگر خیلی نازک ببرید ، پنیر خشک می شود و اگر خیلی ضخیم باشد ، در حین پخت آب زیادی آزاد می کند و وسط خمیرشل می شود. اگر پنیر بعد از پخت رشته شود ، متوجه خواهید شد که به ضخامت مناسب بریده شده است.


رویه پیتزا
 

رویه پیتزا مارگریتا شامل گوجه فرنگی های له شده و پوست کنده است که با قاشق به صورت دایره ای روی خمیر می مالند. در صورت استفاده از گوجه فرنگی تازه، روی پیتزا چیده و سپس نمک می پاشند. تکه‌های موزارلا یا فیور دی لاته روی آن پراکنده می‌شوند، سپس برگ‌های ریحان و مقداری پنیر سفت رنده شده می‌پاشند. 
 

پخت پیتزا
 

 

به طور معمول ، پیتزا مارگریتا در فر هیزمی یا سنگی در دمای 465 تا 485 درجه سانتی گراد (870 تا 905 درجه فارنهایت) در زمان 60 تا 90 ثانیه پخته می شود و حرارت باید به صورت ناگهانی به خمیر داده شود ، چوب مورد استفاده در فر های هیزمی نباید مستعد دود کردن، بو یا رطوبت باشد، زیرا ممکن است عطر را تغییر دهد. پیشنهاد ما استفاده از فر های سنگی است .با فر پیتزا حیران بهترین پخت پیتزا مارگاریتا رو تجربه میکنید .
 
                       لینک خرید فر پیتزا حیران
 

پشتیبانی و مشاوره
سلام !
برای پشتیبانی، مشاوره و ارتباط با کارشناسان فروش با ما در ارتباط باشید.